17 kwietnia 2024

Jak przygotować plik do druku?

Poradnik

Przygotowanie pliku do druku potrafi nastręczać problemów nawet doświadczonym grafikom. Nie jest to jednak nic strasznego! Należy tylko pamiętać o kilku prostych czynnościach. Sami zauważycie, że szybko wchodzą one w nawyk. A jeśli o jakimś elemencie zapomnicie, zawsze możecie wrócić do naszego poradnika. 

Przygotuj projekt na makiecie

Przy każdym z naszych produktów widnieje odpowiednia dla niego makieta. Sporządzanie projektu na jej podstawie pozwoli uniknąć błędów w druku. Uwzględnia ona spady i marginesy bezpieczeństwa, gwarantując tym samym właściwe przycięcie. Dzięki temu masz pewność, że minimalne przesunięcia arkuszy nie wpłyną na estetykę produktu końcowego i na materiałach nie pojawią się białe krawędzie. Jeśli jednak nie wykonywałeś projektu na naszych makietach, pamiętaj o dodaniu 3 mm spadów z każdej strony. 

Wybierz odpowiednią przestrzeń barwną

By maszyny drukarskie jak najdokładniej oddały istotę projektu, należy pamiętać o doborze właściwej przestrzeni barwnej — w przypadku naszej drukarni będzie to kolorystyka CMYK. Technologia ta jest standardem w druku — zarówno offsetowym, jak i cyfrowym.

Wybierz elementy składowe wysokiej jakości

Wszystkie grafiki umieszczone w projekcie muszą mieć rozdzielczość minimum 300 dpi. Dzięki temu obrazy będą posiadały ostre krawędzie. Jeśli zdecydujesz się na włączenie do projektu zdjęć o zbyt niskiej jakości pojawia się ryzyko, że linie będą rozmyte i niewyraźne, a sama fotografia przypominać może zlepek barwnych plam. 

Dobierz odpowiednie fonty

Najmniejszy zalecany rozmiar fontu to 7 punktów przy 100% kryciu — przy wyborze mniejszych wartości czcionka może być nieczytelna. Pamiętaj, by zmienić wszystkie teksty na krzywe. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się tak, że nasz komputer nie będą miał zainstalowanego pożądanego fontu, przez co zamieni krój pisma na domyślny. 

Zapisz plik we właściwym formacie

Nasz system przyjmuje następujące formaty: PDF, TIFF oraz JPG. Zalecamy zapisywanie plików w PDF, ponieważ taki format może wygenerować niemal każdy program graficzny. Po wgraniu pliku do naszego systemu pojawi się wizualizacja — sprawdź czy wszystko wygląda tak, jak powinno. Jeśli masz wątpliwości dotyczące przygotowania projektu, nasz zespół może bezpłatnie sprawdzić czy jest on poprawny — w tym celu wyślij maila na adres [email protected]

Powrót do bloga